Представеният модел е окончателен вариант на ултралек, мобилен телескоп с три тръби. При разработването на този модел телескопи е ползван опитът от пробния прототип на тръбна конструкция с три тръби. Направени са някои уточнения и подобрения с цел стабилност на конструкцията и поддържане на колимацията на телескопа при разглобяване и сглобяване. Избран е по-голям диаметър на носещите алуминиеви тръби, както и вариант на горната кутия с два ринга. При настоящия вариант с апертура 200 мм диаметърът на тръбите е 25 мм. Трите алуминиеви тръби преминават през цялата дължина на телескопа, като образуват основния скелет, който носи цялата конструкция.
Светлинните лъчи, идващи от космически източник са толкова далеч, че не пристигат радиално, а успоредно един на друг до земята. Такива успоредни лъчи се фокусират от параболично огледало в една точка, наречена фокус. Разстоянието от тази точка до повърхнината на огледалото се нарича фокусно разстояние. Сферичното огледало, от друга страна, не фокусира тези успоредни лъчи в една точка, а в по-широка зона, близка до фокуса и затова образът, който се получава е нефокусиран.
Получихме запитване и поръчка за изготвяне на параболично огледало за телескоп от съществуващо сферично, ползвано в професионален спектрометър на „Карл Цайс“. Бяха измерени: диаметър на огледалото D=355 мм, дебелина d=55 мм и фокусно разстояние F=2070мм. От изследването с интерферометър на сферичната повърхност се установи, че съществуващата сфера е почти перфектна, което не беше изненада, предвид производителя на огледалото. Полученият резултат от изследванията показа коефициент Strehl=0.992 Изследванията във Фуко също показаха равномерна сферична повърхнина.
Вече утвърден, моделът "Gemini" беше избран и за новия ни проект с апертура 355 мм и светлосила f/4.4 Също така бяха направени още някои подобрения по дизайна. Дървената, "Добсън" монтировка и елементи са изработени от 12мм, здрав и с високо качество шперплат от бреза. Елементите бяха оцветени в желания цвят и покрити с няколко слоя лаково покритие. Кутията за главното и вторичното огледало бяха изработени по утвърдената вече технология.
Изработването на светлосилен телескоп за астрофотография с такава апертура е предизвикателство, което решихме да приемем съвсем сериозно. След известно проучване, избрахме оптична схема, която се приближава до схемата на ASA за този тип астрограф. Телескопът е система "Нютон" с апертура 300 mm, фокусно разстояние 1155 mm и светлосила f/3.85 Тръбата е с диаметър 360 mm и дължина 1100 mm. Диаметърът на полето със 100% осветеност е 35.5 mm
Телескопът "Gemini" съчетава в себе си всички положителни характеристики и елиминира недостатъците на създадените до сега модели. Поставената цел беше да се съчетае стабилността на модела AR-L със затворени кутии за първичното и за вторичното огледало (mirror box и secondary cage) заедно със свръхлекия дизайн на модела AR-UL3T, който е с отворени кутии и с конструкция от три тръби. Предложеният модел съчетава леките, отворени и минимални по размер кутии от единия модел със стабилната тръбна конструкция от шест тръби на другия модел. Получения продукт е много лек, с минимални размери, изключително мобилен, като в същото време е с напълно стабилна конструкция.
Имахме огромно желание да създадем прототип на среден по големина ажурен български телескоп. Всички сме виждали в Интернет, как именно такива инструменти се предпочитат и преобладават по всички астросбирки или лични наблюдения, провеждани далеч от светлините на населените места. Наблюденията на обекти от дълбокото небе, вече предполагат освен наличието на по-голям телескоп, но и решението на задачата с неговото транспортиране.
Ажурните конструкции обикновено позволяват лесен и бърз монтаж - демонтаж и компактен обем в разглобено състояние за лесен транспорт. Липсата на плътна тръба води и до желаното малко тегло на цялата система.
Като част от нашата история и една осъществена детска мечта, това е първият ни телескоп, Добсън 150mm F/10
- Главното огледало изрязахме и оформихме от флоатно стъкло с дебелина 19 мм. Шлифовахме, полирахме и го фигурирахме до сферична повърхност, така, че да удовлетворява критерия за грешка, която е недоловима визуално, въпреки липсата на необходимата параболична повърхност. Именно затова, инструментът е толкова дългофокусен, а и предназначението му бе предимно за планетни наблюдения.